IDM Contender 2017

Results are final as of 9:03 on August 16, 2017
 
Wettfahrtleiter: Klaus Eifler, Wolfgang Seifert
Schiedsgericht: Patrick Schädle, Clemens Pirker, Robert Wisolek

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 66, Scoring system: Appendix A
Rank Land Segelnr Steuermann Club-Abk R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
Total Nett
1st ITA 2561 Lambertini Antonio Yacht Club Domaso (CO - Italy) 1.0 2.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd GER 2438 Maisenbacher Markus Wasser Sportverein Hemelingen 3.0 3.0 2.0 3.0 11.0 11.0
3rd AUT 38 Wendl Günther UYCAs (Union Yacht Club Attersee) 6.0 1.0 6.0 7.0 20.0 20.0
4th GER 488 Billerbeck Max WSVK 8.0 7.0 3.0 4.0 22.0 22.0
5th GER 2527 Müller Dirk SKWB 18.0 11.0 9.0 2.0 40.0 40.0
6th GER 2390 Goetz Gernot SCU Segelclub Uhldingen 16.0 10.0 5.0 12.0 43.0 43.0
7th ITA 40 Bonezzi Luca Cmm 25.0 4.0 8.0 9.0 46.0 46.0
8th GER 9 Rethmeier Kay SVMü 28.0 6.0 13.0 6.0 53.0 53.0
9th GER 535 Goetz Gerhard SCU 9.0 12.0 22.0 10.0 53.0 53.0
10th GER 7 Engel Christoph Kieler Yacht Club 13.0 24.0 12.0 5.0 54.0 54.0
11th GER 2400 Wieting Thomas Wassersport Verein Hemelingen 12.0 9.0 19.0 18.0 58.0 58.0
12th GER 2603 Koch Michael Segler-Verein Stössensee e. V. 15.0 13.0 17.5 20.0 65.5 65.5
13th GER 8 Vagt Sebastian SlRV 4.0 33.0 15.0 14.0 66.0 66.0
14th GER 505 Krupp Christian BSC 19.0 28.0 7.0 15.0 69.0 69.0
15th GER 2392 Wieting Andreas WVH 10.0 36.0 20.0 13.0 79.0 79.0
16th ITA 111 Betta Andrea LNI Riva del Garda 17.0 25.0 16.0 23.0 81.0 81.0
17th GER 2366 Kruse Lars YCN 14.0 31.0 23.0 16.0 84.0 84.0
18th GER 2476 Heising Stefan Wunstorf 26.0 21.0 17.5 21.0 85.5 85.5
19th TA 256 Schafft David DRS 11.0 67.0 OCS 4.0 8.0 90.0 90.0
20th GER 2402 Sulger Alfred Sportvereinigung Dingelsdorf 23.0 26.5 11.0 35.0 95.5 95.5
21st GER 322 Krees Jens SKBUe 21.0 41.5 25.0 11.0 98.5 98.5
22nd GER 416 Richter Frank Segel Verein Staad 5.0 67.0 OCS 10.0 17.0 99.0 99.0
23rd ITA 2559 Schaffer Fabio y.c. Adriaco 31.0 15.0 26.0 27.0 99.0 99.0
24th GER 2418 Hanke Tobias SLRV 2.0 67.0 OCS 14.0 26.0 109.0 109.0
25th GER 2553 Härtel Daniel SCU 37.0 18.0 31.0 24.0 110.0 110.0
26th ITA 1111 Emilio Betta LNI Riva del Garda 54.0 14.0 24.0 19.0 111.0 111.0
27th GER 368 Bärthele Stefan Reichenau 34.0 17.0 37.0 28.5 116.5 116.5
28th GER 2472 Heimburger Frank Segel Sport Club Meißenheim (SSCM) 42.0 5.0 27.0 44.0 118.0 118.0
29th GER 2469 Sprink Michael SVPB 33.0 19.0 34.0 36.0 122.0 122.0
30th GER 435 Hohner Andreas YCRa 22.0 38.0 32.0 32.0 124.0 124.0
31st SUI 91 Ott Erich SVM 20.0 34.0 33.0 42.0 129.0 129.0
32nd SUI 2601 Hoffmann Uwe Segelclub Hallwilersee, SCH 29.0 23.0 45.0 34.0 131.0 131.0
33rd GER 180 Inninger Wolfgang BSCF 41.0 8.0 46.0 40.0 135.0 135.0
34th AUT 1101 Rieckh Martin UYCWoe 43.0 20.0 39.5 33.0 135.5 135.5
35th GER 2365 Brietzke Gilbert SCLW 44.0 49.0 28.0 22.0 143.0 143.0
36th GER 206 Krause Felix MTV Diessen am Ammersee 27.0 30.0 39.5 48.0 144.5 144.5
37th GBR 2407 Buttner Richard RNSA / RYA 38.0 43.0 29.0 37.0 147.0 147.0
38th GER 17 Gläscher Jörg Cyc 67.0 RET 35.0 21.0 25.0 148.0 148.0
39th GER 462 Hangarter Rainer Wassersportverein Wangen am Bodensee e.V 39.0 46.0 35.0 30.0 150.0 150.0
40th GER 2660 Ehinger Patrick YCRa 47.0 39.0 37.0 28.5 151.5 151.5
41st GER 464 Sanitz Sven BSCF 32.0 40.0 43.0 41.0 156.0 156.0
42nd GER 1 Pinkenburg Thomas NFBS-W 46.0 26.5 47.0 38.0 157.5 157.5
43rd GER 388 Giefers Christiane Segelverein Güstrow 49.0 29.0 42.0 43.0 163.0 163.0
44th ITA 19 Orfino Bruno AVAL-CDV 36.0 67.0 OCS 30.0 31.0 164.0 164.0
45th GER 2459 Schepanski Kerstin CYC 40.0 47.0 37.0 45.0 169.0 169.0
46th AUT 37 Fisch Johannes Yes-Kammer 45.0 32.0 48.0 46.5 171.5 171.5
47th AUT 24 Pesendorfer Julia SCE 53.0 22.0 55.0 52.0 182.0 182.0
48th ITA 393 TEZZA LUIGI circolo vela arco 52.0 51.0 41.0 39.0 183.0 183.0
49th GER 1606 Pérez Martin HSCF 35.0 45.0 53.0 53.0 186.0 186.0
50th GER 477 Berleb Rafael Yachtclub am Tegernsee e.V. 48.0 44.0 51.0 51.0 194.0 194.0
51st AUT 41 moser wolfgang YCZ 55.0 50.0 49.0 46.5 200.5 200.5
52nd GER 20X Ulreich Max MTV Dießen 59.0 37.0 54.0 54.0 204.0 204.0
53rd AUT 40 Jenner Christian SCTWV 51.0 52.0 52.0 50.0 205.0 205.0
54th GER 2488 Seidel Hannes SVPA 7.0 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 208.0 208.0
55th GER 2586 Frenzel Lars TSV Schilksee 60.0 16.0 67.0 DNS 67.0 DNS 210.0 210.0
56th ITA 374 marco rodolfo metalpa CAP Genova 58.0 67.0 DNS 50.0 49.0 224.0 224.0
57th GER 11 Voigt Andreas SVPA 24.0 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 225.0 225.0
58th GER 24 Schafft Peter Drs 50.0 41.5 67.0 DNS 67.0 DNS 225.5 225.5
59th GER 2638 Baudisch Walter YC Bayer Lev 30.0 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 231.0 231.0
60th GER 515 Gierth Sven CYC 56.0 67.0 DNS 44.0 67.0 RET 234.0 234.0
61st GER 111 Krisch Michael FCSS Seeshaupt 67.0 DNF 48.0 56.0 67.0 DNS 238.0 238.0
62nd GER 1488 von Broen Sebastian Berlin 57.0 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 258.0 258.0
63rd GER 1789 Gröhlich Alexander SVG 67.0 DNF 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 268.0 268.0
63rd GER 12 Hohlfeld Jule Seesportclub Rangsdorf 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 268.0 268.0
63rd AUT 35 Sebestian Alexander Circolo Vela Arco (CVA) 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 268.0 268.0
63rd FIN 317 Zeyse Sophia SVPA 67.0 DNF 67.0 DNS 67.0 DNS 67.0 DNS 268.0 268.0